Ha érdekesnek találja a lentebbi cikkünket és úgy gondolja, hogy kollégájának vagy rokonainak is tartalmazhat fontos információkat, akkor nagyon köszönjük ha megosztja velük is az írásunkat!
- Köszönettel, a Visszatérítők lelkes szakértői csapata! -
Az alábbi kérdésekre biztosan kap közérthető választ az alábbi cikkünkben.:
- EU/EWR avagy EU/EGT formanyomtatványról általánosságban,
- Mikor nem kell Magyarországon adóbevallást csinálni, ha külföldön dolgozott?
- Mikor tudom igényelni ezt az EU/EWR igazolást?
- Koronavírus ideje alatti változások az ügyintézésben
- Mit kell csinálni az igénylés előtt ha Németországban dolgoztunk?
- Hányszor kell kérni és melyik évekre ha több évet dolgoztam Németországban?
- Hogyan kell feltűntetni az élettársat a nyomtatványon.
- Vissza tudom igényelni az adót Németországból az EU/EWR nyomtatvány igénylése nélkül is?
- Mi van a házastárssal / élettárssal ha egyedül keresőnek számítok?
1. Mi az az EU/EWR vagy itthon EU/EGT nyomtatvány pontosan?
Az E9 és EU/EWR igazolásokat a NAV- adja ki, a magyar adóbevallás benyújtása után. Ezeken a nyomtatványokon kerülnek leigazolásra a Magyarországon szerzett, bevallási kötelezettség alá tartozó jövedelmek a NAV által. Akkor is, ha azoknak az összege nulla. 2020 Január 1-től amennyiben az adott évben nem volt a magyar adóbevallási kötelezettség alá tartozó jövedelem, úgy nem szükséges a magyar adóbevallás beadása, enélkül is kiadják a 0-ás E9 vagy Eu/EWR igazolást.
2. Mikor nem kell Magyarországon adóbevallást csinálni, ha külföldön dolgozott?
"Magyarországról bevallási kötelezettség alá eső jövedelemmel nem rendelkeztem."
Ez azt jelenti például, hogy nem volt.:
- Munkaviszonyból származó adóköteles jövedelme,
- Nem volt ingatlan bérbeadásból származó jövedelme,
- Ingatlan értékesítésből sem volt jövedelme,
- Vagy bármilyen más személyi jövedelem alá eső bevétele sem volt!
Azoknak, akinek mégis volt bármilyen jövedelem adó köteles bevételük, azoknak az eddigiek szerinti eljárásban kell igényelni az EU/EWR -t vagy az E9-es nyomtatványt. (Az E9 nyomtatvány az ausztriai bevallás esetében szükséges erről itt írtunk.)
Amennyiben az adóbevallások, az E9 (osztrák adóbevalláshoz szükséges) és EU/EWR vagy más néven EU/EGT igazolások beszerzésében bármilyen segítségre lenne szüksége, a VISSZATÉRÍTŐK Csapata szívesen segít Önnek is!
A koronavírus alatt számos NAV ügyfélszolgálat bezárt, ezért vagy postai úton kell igényelni az igazolást vagy olyan megyei ügyfélszolgálathoz kell bemenni, ahol nem szűnt meg a személyes ügyfélfogadás.
4. Milyen változás van az EU/EWR ügyintézésben a koronavírus miatt?
Sok ügyfelünk jelezte, hogy elbocsájltották vagy nagy valószínűséggel el fogják bocsájltani az állásából a vírus miatt. Sajnálattal halljuk az ilyen híreket! Sokaknak az adóvisszatérítése akár egy teljes hónapnyi megélhetését is fedezheti ezért érdemes mielőbb nekilátni az ügyintézésnek.
A koronavírus alatt számos NAV ügyfélszolgálat bezárt, ezért vagy postai úton kell igényelni az igazolást vagy olyan megyei ügyfélszolgálathoz kell bemenni, ahol nem szűnt meg a személyes ügyfélfogadás.
A vírus miatt itthon is akadoznak a hivatalok, és/vagy alakítanak a folyamataikon alkalmazkodva az új és nem szokványos helyzethez.
A változásokkal kapcsolatban az alábbi információkat gyűjtöttük össze.:
- Akinek volt jövedelme magyarországon az vagy megcsináltatja az adóbevallását egy könyvelővel, vagy elfogadja a NAV által készített tervezetet, amit például ügyfélkapun keresztül lehet elfogadni a kérvényezés után, vagy május 20 után automatikusan elfogadottá fog vállni.
- Akinek nem volt magyarországon jövedelme az elmúlt évben annak két különböző nyomtatványt is ki kell töltenie. Az egyik egy kérelem a másik meg egy Bescheinigung EU / EWR amit két példányban kell kell otthagyni a NAV kirendeltségein.
5. Mit érdemes csinálni az igénylés előtt a Német munka során?
Németországi munkavállalás esetén is kell beadni a német bevallás mellékleteként EU/EWR igazolást, amennyiben a munkavállaló állandó lakcíme magyar.
Ha van magyar jövedelem, arról először el kell készíteni a magyar adóbevallást, benyújtani a NAV felé, majd ezután lehet kikérni az igazolást.
6. Hányszor kell kérni és melyik évekre ha több évet dolgoztam Németországban?
Mindegyik évre ki kell kérni az EU/EWR igazolást, amelyre bevallást szeretne benyújtani Németországban.
7. Vissza tudom igényelni az adót Németországból az EU/EWR nyomtatvány igénylése nélkül is?
A német adóbevallás kötelező melléklete az EU/EWR igazolás, ennek összege magában a bevallásban is feltüntetésre kerül.
Amennyiben enélkül kerül beadásra a német bevallás, úgy a Finanzamt utólag kéri ezt be egy kiegészítést kérő levél formájában.
8. Mi van a házastárssal / élettárssal ha egyedül keresőnek számítok?
Ebben a kérdésben jelentős különbség van a német és osztrák bevallás között: a német bevallás esetén mindenképpen le kell igazolni a feleség jövedelmét, akkor is , ha összege 0 Ft és akkor is ha milliókat keresett.
Ausztriában a bevallással egyidejűleg akkor kell benyújtani a Magyarországon élő házastárs E9 igazolását is, amennyiben a házastárs jövedelme az átszámított 6000 euró alatt van. Erről az E9 nyomtatvány cikkünkben írtunk korábban.
Így néz ki az EU / EWR avagy az EU/EGT nyomtatvány.:
Az EU/ EWR jövedelemet igazoló nyomtatványt a NAV helyi kirendeltségein kérhető. Az adóigazolás adott tárgyévre a magyar SZJA bevallást követően kérvényezhető. Az SZ- személyi, J- jövedelem, A- adó bevallásokat vagy a NAV csinálja meg Önnek automatikusan, (Ezt május előtt nem adják ki, ezért nem érdemes erre várni ha valakinek sűrgős az ügyintézés! ;) ) vagy megbíz vele egy átlag magyar SZJA bevallásokat is vállaló könyvelőt.
Ha több évnyi adóvisszatérítést szeretnénk visszaigényelni Németországból (Maximum 4 évre visszamenőleg lehet igényelni), akkor az összes évről ki kell kérni külön-külön az igazolást!
A külföldön dolgozó magyar munkavállalók esetén, aki EU/EGT - EU/EWR-es jövedelemigazolást szeretne igényelni annak először be kell adni magyar adóbevallást. Amennyiben nem volt magyar jövedelem akkor is egy "0"-ás bevallást kell készíteni vagy könyvelők által készítetni az EU/EWR-es igazolás kikérése előtt. --- EBBEN LETT MOST VÁLTOZÁS AMIT FENNTEBB ÍRTUNK! ----
Fontos részlet, hogy az igazolás kiállításának egyik további feltétele, hogy az ügyfél az igazolni kért időszakban magyarországi lakóhellyel rendelkezzen, azaz legyen Magyar lakcímkártyája.
Külföldi címet a NAV nem fogad el lakcímként és megtagadhatja az E9 nyomtatvány kiadását.
Amennyiben segítségre lenne szüksége az Osztrák és / vagy Német adóvisszatérítés, adóbevallás, családi pótlék, GYES ügyintézésben, írjon a VISSZATÉRÍTŐKNEK bizalommal, hogy szakértő kollégáink ingyenes tájékoztatást és / vagy szükség esetén, korrekt ajánlatot tudjanak adni a szakszerű, teljeskörű ügyintézésre Önnek is!
Gyakori kérdésekre választ kaphatsz weboldalunkon lévő kisokosban. Ide kattintva is eléri a kisokosunkat.